جستجو
Close this search box.

درس ­های حج برای حاجیان افغانستان

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print

درس ­های حج برای حاجیان افغانستان

اسلام یک مکتب انسان ساز است. در این مکتب تمام اصول، فروع و فرائض، به منظور آموزش مسلمانان ارایه گردیده است. هر یکی از وظایفی که از سوی دین مبین اسلام برای مسلمانان واجب، فرض و مستحب قرار داده شده است، به منظور آموزش و تربیت امت اسلامی است. در همین راستا ادای فریضه حج که یکی از ارکان اصلی در ساختار دین مبین اسلام است، افزون بر اینکه همه شمول و کامل است، درس ­ها و آموزه های فراوانی نیز برای مسلمانان و به ویژه حاجیان دارند که آنان افزون بر اینکه بایستی این فرض دینی را به جا آورد، درس ها و پیام­ های حج را نیز بیاموزند.

باتوجه به اینکه فریضه ­ای حج یکی از فرایض مهم و مورد توجه عمیق قران کریم، انبیاء و اولیا اند و درس­ها و آموزه های متعدد را دربر دارند، لازم است تا بهترین درس های که این مراسم مذهبی و دینی برای حل و فصل چالش­ها و مشکلات افغانستان در درون خود دارند، مورد توجه حاجیان و مسلمانان به ویژه مردم مسلمان افغانستان قرار گیرند.

  • درس وحدتِ حج برای حاجیان افغانستان

یکی از اهداف اساسی مراسم حج، دعوت امت اسلامی به وحدت است. چنانچه به قول امام خمینی(ره) «وحدت نیّت، وحدت هدف، وحدت اَعمال، وحدت اذکار و آداب، وحدت رنگِ لباس، وحدت مشاهد شریف؛ همانند طواف و سعی و برخی دیگر از مناسک و اَعمال حج، اموری استند که مسلمانان را به وحدتی همه جانبه و فراگیر دعوت می کنند».

باتوجه به اینکه افغانستان سالیان متمادی درگیر جنگ و خشونت بوده و اختلافات مذهبی، قومی، سمتی و گروهی در این کشور بیداد می­ کنند، لازم است که حاجیان افغانستان از مناسک و اعمال حج درس وحدت، برادری و همدلی بیاموزند و بر پایه ­ای توصیه دین مبین اسلام امر به معروف و نهی از منکر کنند و با بازگشت از مراسم حج، در گوشه و کنار کشور اقدام به تامین فضای مناسب همدلی و برادری نمایند و اختلافات مذهبی و قومی را مذموم و نامشروع معرفی نمایند.

حاجیان افغانستان مسئول و موظف اند تا بر پایه ­ی آموزه ها و درس های حج، وحدت و برادری را میان افغان­ها ترویج و نهادینه سازند و همانطور که در مراسم حج، رنگ ها، ملیّت ها، نژادها و تفاوت مذهبی را کنار می گذارند، در بازگشت به افغانستان نیز با مراعات اخلاق کریمه اسلامی و اجتناب از مجادلات و اختلافات مذهبی و قومی، دور نمای تشکیل ملت اسلامی افغان را در سرتاسر کشور به نمایش بگذارند.

  • درس قدرت و عزت حج برای حاجیان افغانستان

برگزاری مراسم حج و شرکت میلیونها مسلمان از سرتاسر جهان در این مراسم مقدس با احرام که تفاوت های ظاهری را کاملا ناپدید می نماید، نوعی از قدرت نمایی باعزت مسلمانان را به نمایش در می آورد. حضور میلیون ها حاجی از سرتاسر دنیا بدون در نظر داشت تفاوت ها و اختلاف­ ها، به نحوی مرز بندی مسلمانان را با جهان متشنج کنونی نشان می دهد.

از این­رو حاجیان افغانستان که از حامیان اصلی و همیشگی برادران مظلوم فلسطینی بوده و استند، لازم است که در موسم حج صدای حمایت از کودکان غزه و ملت مظلوم فلسطین را بلند نمایند و از تمام حاجیان بخواهند که با آنها همراهی کنند تا با آغاز یک انقلاب موفق از کعبه به سمت آزادی قبله اول مسلمین گام بردارند. زیرا شکست و فروپاشی رژیم صهیونیسم بدون تردید رقم خورده است و منتظر یک جرقه­ ی است که بتواند بساط ظلم و ستم را برای همیشه از صحنه حذف کنند. بنابراین چه خوب است که این جرقه توسط حاجیان افغانستان رقم بخورد.

با وجود اینکه حج درسها و آموزه های فراوان دارد و فریضه ای حج از جمله عبادات منحصر به فرد است. ولی متاسفانه تا اکنون فقط به بعد عبادی مناسک حج توجه شده است و ابعاد سیاسی این فریضه ای الهی در میان تمام مسلمانان و به ویژه میان مسلمانان افغانستان مغفول بوده است. از این­رو در حج پیش رو حاجیان افغانستان مسئول و موظف اند که بر پایه­ی آموزه ها و درسهای حج، دست کم به تامین وحدت ملت افغانستان و حمایت از مردم مظلوم فلسطین عمل نمایند.

حاجیان افغانستان
حج امسال، فرصت عزت و قدرت مسلمانان و فریاد آزادی خواهی فلسطین توسط حاجیان افغانستان و جهان است

بسم الله ختک

لینک کوتاه:​ https://tahlilroz.com/?p=6041

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات