جستجو
Close this search box.

دنیای زنانِ افغانستان؛ پوشش غیر اخلاقی وحیده پیکان در رسانه ­ی افغانستان انترنشنال

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print

پوشش غیر اخلاقی وحیده پیکان در رسانه ­ی افغانستان انترنشنال

تعدادِ زن و مرد در جامعه افغانستان تقريبا برابرند. مشکل اما اینجاست که جامعه ای افغانستان پدرسالار و مرد سالاراند. در چنین فرهنگ و سنت، زنان همیشه مطیع اند.

از این ­رو هریک از زنان در جغرافیای افغانستان مادام در پای یک مرد قربانی اند. دنیای زنان افغان در مرد (شوهرش)، ختم می ­شوند. به همین دلیل هرگاه رابطه‌اش با مردی که خود را در نقشِ معشوقِ ایدئال و شوهرِ فداکار جا می‌زند، دچار اختلال شود، دنیایِ زن فرو می‌ریزد، انگار در دنیا جز او مردی وجود ندارد.

اطاعت زنان از مردان، متاسفانه بعضا سرنوشت غم انگیزی برای آنان رقم زده اند. مانند وحیده پیکان که به دستور همسرش (هارون نجفی زاده)، مجبور است، برهنه و یا دست کم با پوشش غیر اخلاقی در پرده­ ی تلویزیون ظاهر شود. یا مانند دختران و زنان که با جبر و اکراه از حضور در فضای عمومی محروم اند.

در این نوشته تلاش می­ گردد تا دنیای واقعی زنان بی پرده توضیح داده شود و دلایل پوشش غیر اخلاقی وحیده پیکان تبیین گردد.

  • دنیای زنان افغان

زنان در تمامیِ جوامع وجود دارند. ملت­ ها که ملت شده اند، کانون های خانواده ­ها که خانه و خانواده شده اند، فقط به دلیل حضور زنان اند. نقش زنان در زیربنا و روبنا، تعیین کننده اند. تاریخ، نقش­ه ای اجتماعی، هنری ـ علمی، فرهنگی، سیاسی، و غیره زنان را در تمامی جوامع به طور کاملا روشن شهادت می­ دهد.

زنان در بسیاری از جوامع به حق و حقوق شان رسیده اند. مسئولیت زندگی شان را به دست گرفته اند. انقلاب­ های بزرگ در تاریخ بشریت به راه انداخته است. اما زنان افغان هرگز به این امکان­ها دست نیافته اند. زنان افغان قرن­ هاست که در کنج آشپزخانه و در پستوی خانه­ ها زندگی کرده و می کنند.

زنان افغان تبعیضِ تاریخی، زندگی حاشیه‌ای، حیاتِ قطعه وار و سال‌ها آوارگی و حذفِ سیاسی ـ اجتماعی را تحمل کرده اند. با این حال اما، آنها نجابت و پاکی شان را حفظ کرده اند. با آنکه زنِ افغان شاعرانه نیست، اما منثور است. بی ­سروصدا نقش طبیعی و انسانی شان را در جامعه ایفا می ­کند. زنِ افغان نماد پاکی و نجابت است.

زن افغان نمایش نیست، دنیا را به بازنماییِ خویش فرا می‌خواند. مرکز نیست، مرز است. مشارکت نیست، تصمیم است و به معنایِ واقعیِ کلمه سوژه ­یِ عریان حقیقت است. بی‌هیچ تردیدی، در دنیای امروز، زنِ پاک‌تر و نجیب ­تر از زن افغان سراغ نداریم. زن افغان، قانونِ خویشتن است. خردمند. دانا، بینا و توانا.

  • وحیده پیکان در اطاعت و وفاداری از رئیس رسانه افغانستان انترنشنال

در دنیای زنان افغان وفاداری یک اصل است. وفاداری به یک مرد (شوهر، پدر، برادر و غیره). زندگی زنان افغان با وفاداری معنی و هدف می یابند. با این حال اما بسیاری از زنان اسیر و قربانیِ «وفاداری» خویش­ اند. زیرا وفاداریِ یک طرفه نوع خودکشیِ تدریجی است و زندگی زنان را در دستان مردان نامرد تباه می ­کنند.

برهنگی و پوشش غیر اخلاقی و غیر اسلامی وحیده پیکان در اجرای برنامه­ ی خبری در تلویزیون افغانستان انترنشنال، نمونه ­ی بارزی از اطاعت و وفادای به همسر(هارون نجفی زاده) است. ولی همانطور که گفته شد، این وفاداری یک طرفه به آب­روریزی وحیده پیکان انجامید. به بیان روشن تر، آب­رو و حیثیت وحیده پیکان بخاطر اطاعت و وفاداری یک­طرفه به شوهرش، از بین رفت. این در حالی است که نجفی­ زاده، کمترین حمایت و یاری از وی ننمود.

وحیده پیکان
وفاداری وحیده پیکان به همسرش و حراج آبرو!

به همین دلیل زنان افغان، بایستی در اطاعت و وفاداری شان، تجدید نظر کنند و در قبال مردان «بی ­وفا»، راه نجات جویند. یک راهِ نجات آن است که به امکان‌هایِ متفاوت فکر نموده و این قابلیتش را بپذیرند که همیشه مردانی وجود خواهند داشت که دلباخته و «عاشقِ سینه چاکِ» آن‌ها باشد.

در این صورت می ­تواند از شوهران و مردان «بی­ وفا» که به قیمت آب­روریزی آنها، از آنان اطاعت و وفاداری می­ طلبند، عبور کنند و خویش را از اطاعت­ و وفاداری به مردِ نامرد، فراتر نهد و در قبال چنین مردانی، سنت وفاداری و اطاعت شان را بشکنند و زندگی با عزت را برگزینند و عفت و حیا را هرگز قربانی وفاداری شان نکنند.

چنانچه وحیده پیکان می ­توانست به جای اطاعت از شوهر و حضور با پوشش غیر اسلامی و غیر اخلاقی، پا را فراتر بگذارد و عزت و شرافت را مقدم به وفاداری و اطاعت از همسرش بداند و این لکه­ ی ننگین را هرگز به دامن خویش نبیند.

شکریه احمدی

لینک کوتاه:​ https://tahlilroz.com/?p=5040

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات