جستجو
Close this search box.

استکبارستیزی در موسم حج

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print

مراسم حج، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تجمعات مسلمانان، بستری مناسب برای تبیین و تقویت پیام‌های استکبارستیزانه فراهم می‌کند. این پیام‌ها در مراسم حج نه تنها باعث تقویت وحدت و همبستگی اسلامی می‌شود، بلکه پیام‌هایی جهانی در مقابله با بی‌عدالتی ارسال می‌کند. استکبارستیزی از آغاز ظهور اسلام تاکنون یکی از اصول بنیادین آموزه‌های اسلامی بوده و همواره به‌عنوان محوری اساسی در مبارزات مسلمانان علیه ظلم و استبداد مورد توجه قرار گرفته است.

  • تأثیرات سیاسی و اجتماعی حج

  1. تقویت روحیه مقاومت

حج به تقویت روحیه مقاومت در برابر ظلم و استکبار در میان مسلمانان کمک می‌کند. هنگامی که مسلمانان از سراسر جهان گرد هم می‌آیند، شاهدان مشترک از مشکلات و چالش‌های یکدیگر می‌شوند و این امر به آن‌ها انگیزه می‌دهد تا در برابر نابرابری‌ها و فشارها ایستادگی کنند. همانطور که مراسم برائت از مشرکین در ایام حج برگزار می‌شود، فرصتی برای اعلام مخالفت با استکبار جهانی و حمایت از مظلومان است.

  1. بیداری اسلامی

پیام‌های استکبارستیزانه حج می‌تواند به بیداری اسلامی و تقویت جنبش‌های آزادی‌بخش در سراسر جهان اسلام کمک کند. حج فرصتی است که مسلمانان از نقاط مختلف جهان با هم دیدار کنند و درباره مسائل مشترک خود صحبت کنند. این ارتباطات و تبادل اطلاعات می‌تواند به بیداری اسلامی و تقویت حرکت‌های آزادی‌بخش منجر شود. باید اذعان کرد که تجمع میلیون‌ها مسلمان از سراسر جهان در یک مکان، نمادی از وحدت و همبستگی اسلامی در برابر استکبار جهانی است.

  • نمادهای استکبارستیزی در مراسم حج

لبیک گفتن به خداوند: لبیک گفتن در حج نمادی از تسلیم در برابر اراده الهی و رد هرگونه استکبار و طغیان است.

رمی جمرات: سنگ‌پرانی به شیطان در رمی جمرات، نمادی از مبارزه با نیروهای شیطانی است.

طواف کعبه: طواف کعبه نمادی از وحدت مسلمانان حول محور توحید و مخالفت با هرگونه خودکامگی است.

حج
اعمال مراسم حج نماد استکبار ستیزی است
  • شعار سیاسی در حج ممنوع است!

یکی از شاهکارهای حکومت سعودی ممنوع کردن فعالیت‌های سیاسی در مناسک حج است و مقامات این کشور قصد دارند با این کار اسلام غربی را پیاده سازی کنند. اسلامی که بی تفاوت به تمام اتفاقات پیرامونی‌اش باشد و نه مظلومیت فلسطین و کودکان غزه بفهمد و نه غربت مردمان افغانستان!

اسلامی که تنها به اعمال دینی بپردازد و گوشه گیر باشد. اما چنین رویکردی نه تنها با آموزه‌های اصلی اسلام در تضاد است بلکه با فلسفه واقعی حج نیز ناسازگار است. اسلام از آغاز خود بر اهمیت مبارزه با ظلم و حمایت از مظلومان تأکید داشته است.

ممنوعیت فعالیت‌های سیاسی در حج، تلاش برای تضعیف جنبه‌های استکبارستیزانه اسلام است. اما این اقدام نمی‌تواند روح واقعی حج را که بر وحدت، همبستگی و مبارزه با ظلم و بی‌عدالتی تأکید دارد، تغییر دهد. مسلمانان باید با حفظ این اصول، پیام‌های استکبارستیزانه حج را تقویت کنند و در برابر ظلم و بی‌عدالتی جهانی ایستادگی کنند.

  • حج فرصتی بی نظیر برای مبارزه با استکبار

کنگره حج، به جز اینکه یک عبادت است و روح انسان را تطهیر می‌کند، به عنوان یک اجتماع بزرگ و فرصتی ارزشمند برای عدالت، مبارزه با ظلم و بیان مظلومیت مسلمانان نیز شناخته می‌شود.

همزمان با افتادن طشت رسوایی اسرائیل و حامیانش و بیداری جهانی مانند تحرکات دانشجویان امریکایی و تجمعات مردمی در سراسر اروپا، ایام حج، فرصتی منحصر به فرد برای مسلمانان فراهم می‌آورد تا در بزرگترین اجتماع خود، صدای مظلومیت مردم فلسطین را به گوش جهان برسانند.

حج
حج فرصت مبارزه با استکبار است

مهدی حسینی

لینک کوتاه:​ https://tahlilroz.com/?p=6047

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات