جستجو
Close this search box.

همسایه، شریک غم همسایه

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print

غمشریکی

روز گذشته، بالگرد حامل سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران، امیرعبداللهیان وزیرخارجه و هیئت همراه شان دچار سانحه شد که در نتیجه به شهادت آنها انجامید و کشور دوست و برادر ایران به سوگ نشست.

این غم بزرگ، دل میلیون ها ایرانی را رنجاند و سوگوار کرد و از آنجایی که افغانستان و ایران تاریخ و مشترکات زیادی دارند و دوستی شان پایدار و در غم و خوشی های همدیگر شریک هستند، افغان‌ها از مقامات و سیاسیون گرفته تا عوام مردم با ایرانی ها غمشریکی کردند و این ضایعه و غم بزرگ را تسلیت گفتند.

ملا محمد حسن آخند، رئیس الوزرای حکومت سرپرست طالبان در پیامی ضمن تسلیت به دولت و ملت ایران، گفت:در کنار مردم ایران قرار داریم و خود را در غم جمهوری اسلامی ایران شریک می‌دانیم.

در همین حال امیرخان متقی وزیر خارجه حکومت سرپرست اعلام کرد که نقش و زعامت رئیس‌جمهوری و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در توسعۀ همکاری‌های منطقه‌ای بخصوص با افغانستان ارزشمند بود.

همچنین عبدالله عبدالله، از چهره های سیاسی و رئیس اجرایی حکومت پیشین کشور اعلام کرد: این ضایعه بزرگ را به مردم دوست و برادر و دولت جمهوری اسلامی ایران تسلیت گفته و مراتب غمشریکی عمیق خویش را تقدیم می‌دارم.

در همین حال ده‌ها چهره سیاسی و مقامات حکومت سرپرست با ایران غمشریکی کرده و خود را شریک این غم بزرگ جمهوری اسلامی ایران دانستند.

این غمشریکی ها در حالیست که دو کشور روابط نیک و برادرانه ای دارند و در هر برهه ای دو کشور در کنار هم بوده و با وجود شیطنت های خارجی، ولی افغانستان و ایران هیچگاه از هم جدا نشده و برعکس روابط تان بیش از پیش مستحکم و استوارتر شده است.

اینک افغان‌ ها شریک غم ایرانی‌های عزیز هستند و خود را شریک این ماتم می‌دانند، چرا که شهید رئیسی، فردی بود که برای پیوست کشورهای اسلامی تلاش زیادی میکرد و بارها تاکید کرد که یگانه راه مبارزه با کشورهای استعمارگر و غربی، یکجا شدن و اتحاد کشورهای اسلامی است. افغانستان و ایران به عنوان دو کشور اسلامی رابطه دوستی حسنه ای دارند و شخص شهید رئیسی زحمات زیادی را برای مستحکم شدن این دوستی متقبل شد که نتیجه بخش بود.

همین طور محبوبیت آیت الله رئیسی و عملکردهای مثبت وی، از او یک چهره محبوب در سطح جهانی ساخت که امروز رهبران کشورهای مختلف با پیام های جداگانه ای، او را اسطوره ای می خوانند که ضایعه اش جهانیان را در سوگ برده است. کشورهای مثل عراق، سوریه، لبنان و برخی از کشورهای دیگر هر کدام ماتم ملی اعلام کردند و خود را شریک این غم دانستند. همچنین سازمان ملل و کشورهای مختلف خارجی و اروپایی نیز پیام تسلیت ارسال کردند.

بدون تردید شهادت آیت الله رئیسی، رئیس جمهور ایران، وزیر خارجه و دیگر یاران شان، ضایعه بزرگی است، ولی کشورهای اسلامی باید با اتحاد و اتفاق، آرزوی دیرینه این شهید والا مقام را برآورده کرده و علیه استبداد غرب ایستادگی کنند. رژیم خونخوار اسرائیل با حمایت های امریکا حدود 7 ماه است که مسلمانان را در غزه قتل عام میکند و از این قتل عام جلوگیری نمی شود، مگر اینکه همه کشورهای اسلامی و نیز آزادگان جهان اتحاد کنند، همان چیزی که شهید رئیسی میخواست.

غمشریکی
مقامات مختلف امارت اسلامی غمشریکی خود را با ایران ابراز کردند

مهدی حسینی

لینک کوتاه:​ https://tahlilroz.com/?p=5811

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات