جستجو
Close this search box.

مراسم حج؛ میعادگاه عشق و اخوت اسلامی

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print

مراسم حج، مراسمی عبادی و پرخروش در کنار بُعد اسلامیت و فریضه دینی، جلوه‌گاهی از معرفت، پاکی، برادری و اخوت بین مسلمانان جهان است که پیام‌های واحد و پر مفهومی را در خود گنجانیده است. حج فرصتی برای ساختن، حقیقتِ زیستن، اسلامیت واقعی و بیان حقیقی دین مبین اسلام و مسلمانان می‌باشد که در این نبشته درنگی بر این موضوع خواهیم داشت.

  • مراسم حج؛ میعادگاه عشق

در مراسم پرشکوه حج، مسلمانان از سراسر جهان و با هر رنگ و نژادی که هستند، به خانه خالق شان رفته و اصلیت عشق را معنا می‌کنند. خالق، ذاتی که همیشه است، همیشه مهربانی را معنا می‌کند و دل‌ها را بینا.

عجب عبادتی‌ست این حج. حج مکتبی برای شستشوی انسان و پاک‌سازی کامل او در تمامی زمینه‌های انسانی و پاکی روح و روان، عروج به‌سوی کمال ایمان، تجدید عهد و میثاق با پروردگار و به ‌نوعی تولدی دیگر از انسان است.

  • مراسم حج و پیام اخوت بین مسلمانان

بدون شک مراسم حج از پرمعناترین مراسم‌هایی است که مسلمانان با خود دارند و در کنار پیام‌های فردی، مهم‌ترین پیام حج، وحدت و برادری بین مسلمانان است. چه فرقیست بین مسلمانان چه افغانستانی باشد یا عربی، چه ایرانی باشد یا عراقی، بحرینی باشد با تاجیکستانی، سفید باشد یا سیاه.

مراسم حج
حج بیانگر اینست که فرقی بین مسلمانان نیست

همه و همه به دور یک کعبه طواف می‌کنند و یک خدا را می‌پرستند، پیرو یک قرآن هستند، پیرو دستورات پیامبر بزرگ اسلام، اصحاب و خاندان عصمت و طهارت هستند. این در سطح بزرگتر و در سطوح سیاسی و کشوری باید بزرگترین پیام به جهان اسلام باشد که دشمنان از امریکا تا اروپا از اعمالی که انجام می‌دهند، تروریسم و هر ابزار دیگر، فقط یک هدف دارند و آنهم بدنام‌سازی اسلام و نابودی مسلمانان است.

مراسم حج
حج پیام برادری و اخوت مسلمانان است.

واضح می‌بینیم که کشورهای مثل افغانستان، سوریه، عراق، بحرین و… که کشورهای اسلامی هستند، به نوعی با دخالت‌های امریکا و غرب مواجه بوده و آسیب دیده‌اند. این یعنی جهان اسلام هنوز نتوانسته دوست و دشمن را بشناسد و به‌خود بیاید و همه علیه خاصمان متحد شوند.

پیامبر اکرم (ص) در خصوص برادری مسلمانان و کمک و یاری به همدیگر می‌فرماید: مسلمان، برادر مسلمان است، هرگز به او ستم نمی کند، دست از یاریش بر نمی دارد و او را در برابر حوادث تنها نمی گذارد.

یا در قرآن کریم که الله پاک فرمود: اِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ اِخْوَة. مومنان برادر همدیگر اند.

پس بدون تردید دین مبین اسلام دین برادری و مراسم حج بهترین نماد از صلح و دوستی مسلمانان است که باید در سطح بزرگ و بزرگتر عملی شود. کشورها باید دست به دست هم دهند و پروژه‌ها و توطئه‌های علیه جهان اسلام را خنثا نمایند.

  • اعزام حجاج افغانستانی

مسئولین وزارت حج و اوقاف طالبان اعلام کردند که امسال حجاج افغان از طریق میدان های هوایی کابل، کندهار، مزارشریف و هرات به حج منتقل شدند. پیش از این، وزارت ترانسپورت و هوانوردی ملکی حکومت طالبان گفته بود که تا ۳۰ هزار تن از زایران افغان را در مراسم حج امسال انتقال خواهد داد.

گفته می شود شماری از مهاجرین افغانستانی که در کشورهای ایران و پاکستان حضور دارند نیز، جهت ادای فریضه حج وارد مکه مکرمه شدند. «محمد اسلم» مسئول خارجی حجاج افغانستانی در مکه به رسانه‌ها گفت در سال جاری یک هزار سهمیه به مهاجرین افغانستانی در ایران و پاکستان داده شد که 500 نفر از ایران و 500 نفر دیگر از پاکستان بر اساس قرعه انتخاب شدند.

مراسم حج
حجاج افغانستانی از افغانستان، ایران و پاکستان به حج اعزام شدند.
  • مراسم حج و فرصت دیگر

مراسم حج امسال فرصتی دیگری به کشورهای مسلمان داده و با توجه به اینکه در این اوخر صلحی بین کشورهای ایران، سوریه و عربستان به‌وجود آمده، این می‌تواند خیلی‌ها تاثیرگذار و مهم باشد و این فرصت را مهیا کند که در حج امسال همه کشورهای مسلمان جهان به‌شمول افغانستان و ایران و عربستان و عراق و سوریه و لبنان و… یک پیام واحد داشته باشند و آنهم بر علیه اسرائیل و اربابش امریکا.

آزادی فلسطین باید اصل باشد و امسال نوبت این اصل است تا جهان اسلام یکدست برای آزادی قدس شریف صدا بلند کنند.

 

محمد الیاس احمدی، تحلیلگر

لینک کوتاه:​ https://tahlilroz.com/?p=2771

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات