جستجو
Close this search box.

هجوم کوچی ها به مناطق مرکزی و شمال افغانستان؛ پیامدها و مسئولیت طالبان

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print

کوچی­ ها قبایلی از قوم پشتون و دارای پیشه مالداری هستند که مکان بود و باش مشخص ندارند و در هر فصل از سال از مکانی به مکان دیگر کوچ می­ کنند و در فصل زمستان معمولاً به ولایت ­های جنوبی و به وزیرستان پاکستان می­ روند. گوسفند، بز، شتر و الاغ چهار دام اصلی آنهاست. در طول تاریخی سیاسی افغانستان، حکومت­ های قومی و استبدادی مستقر در کشور از کوچی ها به‌عنوان ابزار فشار علیه دیگر اقوام افغانستان بهره برده است و بدین وسیله جنایات بی ­شماری را خلق کرده ­اند؛ لذا به هر میزان که حکومت،­ قومی و استبدادی بوده است، بر عمق و وسعت این جنایات و ستمگری ­ها افزون گردیده است.

کوچی­ ها
کوچی ها قبایلی از قوم پشتون هستند که هر فصل از مکانی به مکان دیگر کوچ می کنند.
  • هجوم کوچی ها به مناطق مرکزی و شمال افغانستان

بر اساس گزارش­ های مردمی و رسانه ­ها، کوچی ها به حمایت و هدایت طالبان به مناطقی مرکزی و شمالی افغانستان هجوم بی­ پیشنه داشته ­اند. در مناطق مرکزی ولسوالی­ های خدیر، سنگ تخت و بندر، پاتو، میرامور و مرکز ولایت دایکندی و همچنین ولسوالی ­های لعل و سرجنگل و پسابند ولایت غور، ولسوالی­ های ورس، پنجاب، یکاولنگ و بخش ­های از مرکز ولایت بامیان، ولسوالی ­های حصه اول و دوم به سود ولایت میدان وردک، ولسوالی­ های ناهور، مالستان، جاغوری، قره‌باغ و جغتوی ولایت غزنی و…از جمله مناطقی هستند که مورد هجوم گسترده کوچی ها قرار گرفته‌اند.

از شمال افغانستان نیز گزارش‌های مشابهی وجود دارند. گزارش ­های مردمی نشان می­ دهد که مناطقی مختلفی از ولایت­ های بدخشان، جوزجان، تخار، قندوز، بلخ و… در سال جاری با حضور بی پیشینه‌ای کوچی ها روبه‌رو هستند.

کوچی­ ها
مناطق مختلفی از ولایت های افغانستان با حضور بی سابقه کوچی ها رو به رو شده اند.
  • پیامدهای اقتصادی و زیست‌محیطی هجوم کوچی ها

افغانستان یک کشور توسعه‌نیافته و غیرصنعتی است. بیشتر از هشتاد فی­صد مردم این کشور زراعت پیشه بوده و زراعت به­ عنوان منع اصلی اقتصادی مردم به شمار می ­رود. مردم مناطق مرکزی و شمال افغانستان نیز از این قاعده مستثنا نیستند. در این مناطق نیز مردم نیازهای زندگی شان را از طریق زراعت تأمین می­ کنند. در این مناطق ­علاوه بر زمین ­های آبی، زمین­ های للمی زیادی است که معمولا در فصل بهار کشت می­ شوند.

حضور کوچی ها با هزاران رمه ­ای بز و گوسفند و صدها شتر و الاغ در این مناطق، باعث تخریب مزارع و کشتزارهای آبی و للمی و باغات مردم می­ شود و خسارات هنگفت مالی بر مردمان بومی این مناطق تحمیل کرده و می کنند. علاوه بر تخریب مزارع به مسیر­های جریان آبی، چشمه­ ها و منابع آبی آشامیدنی و زراعتی مردم محلی، آسیب ­های جدی وارد می­ کنند.

تردیدی نیست که پوشش گیاهی دشت ­ها، دامنه ­­ای کوه­ ها، تپه ­ها، جبه زارها و نیزارها نقش مهمی در جذب بارش‌ها، جلوگیری از سیلاب و همچنین تأمین نیازهای ضروری مردم محل، از قبیل هیزم و علوفه حیوانات دارند.

چراندن هزاران بز، گوسفند و شتر و گشت‌وگذار آنها در این مناطق باعث می­ شود که پوشش گیاهی کوه ­ها، تپه ­ها و دشت­ ها کلاً از بین برود یا به‌شدت آسیب ببیند که پیامدهای زیست‌محیطی بی‌شماری، از جمله سیلاب­ و خشک سالی بر این مناطق به بار می­ آورد و همچنین دسترسی مردم این مناطق را به هیزم و علوفه مورد نیاز حیوانات شان با مشکل مواجه می­ کند.

کوچی­ ها
هجوم کوچی ها پیامدهای زیست محیطی همچون از بین رفتن پوشش گیاهی دارد
  • پیامدهای سیاسی و اجتماعی هجوم کوچی ها

باتوجه‌به اینکه بیشترین اعضا و رهبران طالبان را پشتون‌ها تشکیل می­ دهند و حضور دیگر اقوام در این گروه انگشت شمارند. فراتر از نود فیصد کابینه حکومت طالبان پشتون هستند و در همین مقیاس پست ­های مدیریتی کلان چه در کابل و در سطح وزارتخانه­ ها و چه در ولایات در اختیار این قوم است.

حضور دیگر اقوام در حکومت این گروه به‌شدت کم‌رنگ و سمبولیک است و امثال این مسائل به‌ضمیمه رفتارهای قوم‌گرایانه طالبان باعث شده است که مردم هزاره، تاجیک و ازبک و دیگر اقوام از حکومت این گروه شدیداً ناراضی باشند و تردیدی نیست که هجوم کوچی ها به هزاره­ جات و شمال افغانستان با حمایت و هدایت طالبان این نارضایتی ها را دوچندان می کند و سبب می ­شود که بیش‌ازپیش چهره قومی، زبانی و سمتی حکومت این گروه آشکار گردد.

بدون شک ادامه چنین وضعیتی علاوه بر ایجاد چالش­ ها فراروی حکومت­داری طالبان، وحدت ملی را در کشور آسیب می ­زند، تضادهای قومی، زبانی و سمتی را شعله‌ور می ­سازد. مجموع این موضوعات، آینده سیاسی افغانستان را بی ­نهایت پیچیده می­ کند و بیم آن می ­رود که کشور را گرفتار یک جنگ داخلی دیگر کند.

کوچی­ ها
کوچی های پشتون و طالبان پشتون، تلاقی اینها می تواند به وحدت ملی آسیب بزند و پیامدهای سیاسی داشته باشد.
  • مسئولیت طالبان در قبال کوچی ها

طالبان به‌عنوان حاکمان بالفعل افغانستان در قبال تمام مردمان این سرزمین مسئولیت دارند. به همان میزان که کوچی ها باید حمایت شوند، دیگر اقوام و مردمان کشور باید مورد حمایت قرار گیرند. ضروری است که در برنامه ­های حمایتی حکومت، مصالح علیای مردم اعم از سیاسی، امنیتی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و زیست‌محیطی باید مدنظر باشد.

مردم مناطق مرکزی و شمالی هرگز مخالف حمایت از کوچی ها نیستند و همیشه طرح اسکان کوچی ها را مطرح کرده ­اند که به نفع همه است و انتظار می­ رود که طالبان همچنان که مدعی حکومت­داری اسلامی است، ارزش های اسلامی و ملی را در نظر بگیرند و از هجوم کوچی ها در مناطق مرکزی و شمال کشور -که باعث خسارات هنگفت اقتصادی می ­شود، به محیط‌زیست به‌شدت آسیب می ­زند و بر حجم منازعات قومی می ­افزاید، آتش تعصبات قومی، زبانی، سمتی و مذهبی را شعله­ ور می­ کند- جلوگیری نمایند و ضمن یک برنامه جامعه، منسجم و مبتنی بر منافع کلان و درازمدت مردم و کشور، به اسکان و ساماندهی کوچی ها بپردازند.

گسیل‌کردن کوچی های مسلح با هزاران رمه بز و گوسفند و صدها شتر و الاغ در بین مزارع و کشتزارهای مردم و منع مردم از کشت و کار للمی در مناطق مرکزی و شمالی کشور به هر بهانه­ ای حتی با ادعای داشتن ملکیت در این مناطق قابل‌پذیرش نبوده و در تضاد با منافع کلان اقتصادی، زیست‌محیطی، امنیتی، سیاسی و اجتماعی در کشور است.

کوچی­ ها
طالبان در قبال سازماندهی کوچی ها مسئول هستند.

 

تقی میزایی، تحلیلگر سیاسی اجتماعی

 

لینک کوتاه:​ https://tahlilroz.com/?p=2570

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات