جستجو
Close this search box.

امام خمینی و روایت وحدت اسلامی

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print

امام خمینی و روایت وحدت اسلامی

وحدت و باهمی از مبانی مهم و مورد تأکید دین مبین اسلام است که در آیات و احادیث زیادی به آن سفارش شده و در مقابل تفرقه و اختلاف نهی شده است . خداوند (ج) در قرآن کریم می‌فرماید: و اعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا و اذکروا نعمت الله علیکم اذ کنتم اعداء فالف بین قلوبکم فاصبحتم بنعمته اخوانا و کنتم علی شفا حفرة من النار فانقذکم منها کذلک یبین الله لکم آیاته لعلکم تهتدون.

ترجمه: و همگی به ریسمان خدا چنگ زنید و پراکنده نشوید، و نعمت خدا را بر خود بیاد آرید که چگونه دشمن یکدیگر بودید و او در میان دلهای شما الفت ایجاد کرد، و به برکت نعمت او برادر شدید، و شما بر لب حفره‌ای از آتش بودید، خدا شما را از آنجا برگرفت، این چنین خداوند آیات خود را برای شما آشکار می‌سازد شاید هدایت شوید.

  • امام خمینی و تاکید بر وحدت اسلامی

یکی از چهره‌های برجسته جهان اسلام، حضرت امام خمینی، رهبر انقلاب اسلامی ایران بود که همواره بر وحدت امت اسلامی تاکید داشت. ایشان با اشاره به آیت واعتصموا بحبل الله…، می‌گفت: تـخلّف از این دستور الهی جرم است، گناه است، ما همه باید با هم باشیم، هـمه بـاید معتصم به حبل اللّه باشند، بـا اعـتصام به حـبل اللّه پیـشرفت کـردیم و خواهیم کرد.

در شرایطی که کافران و دشمنان اسلام، سعی داشتند تا کشورهای اسلامی را اشغال کرده و یا خود و یا هم حکومت‌ های دست ‌نشانده خود را در آنها حاکم کنند، امام خمینی در سخت ترین شرایط ممکن با ایمان و تکیه بر مردم مسلمان ایران، انقلاب اسلامی را به پیروزی رساند که در تاریخ بی سابقه بود. مبنا و اساس پیروزی انقلاب، اسلام و وحدت مردم مسلمان این کشور بود که همانا وعده خدا محقق و وحدت و اتحاد بر ظالمان و اشغالگران پیروز شد و ایران اسلامی به‌ وجود آمد.

  • امام خمینی و وحدت جهان اسلام

آیت الله خمینی در حالیکه انقلاب اسلامی ایران را به پیروزی رساند، به این بسنده نکرد و همواره تاکید می نمود که کشورهای اسلامی باید وحدت داشته باشند تا در مسائل مهم دنیا بتوانند موثر باشند. ایشان در جایی می‌گوید: دشمنان اسلام با تـمام قوا سعی در ایجاد تـفرقه و اخـتلاف میان جوامع اسلامی دارند و به هر وسیله که شده، می کوشند تا با درگیری میان مسلمانان، زمینه را برای تسلط کامل و مجدّد خود بر همه کشورهای اسلامی و چپاول و غارت گری خود مساعد سازند و بـه همین جهت، لازم است از هر گونه عمل تفرقه انگیز خودداری کنند که این یک وظیفه شرعی و الهی است.

با نگاهی به این روایت و این اندیشه بزرگ، وضعیت غمناک فلسطین که مردم مظلوم این کشور زنده زنده در آتش می سوزند و دشمنان صهیونیست از هیچ جنایتی ابایی ندارند، این وضعیت، وحدت جهان اسلام را می‌ طلبد. بدون شک یاری برخی از کشورها با فلسطین و روز قدسی که جهانی شده و مبتکر آن امام خمینی بود، تاثیر زیادی روی مسئله فلسطین دارد، ولی سکوت اعراب در برابر این همه جنایات رژیم صهیونیستی اسرائیل و حمایت های امریکا، نشان از اختلاف دارد.

هرچند این اختلاف را نمی شود در درون همه کشورهای اسلامی دید، بلکه در درون خود کشورهای عربی است که فکر می کنند امریکا ناجی شان است و چون لب باز کنند، این ناجی را از دست می دهند.

امام خمینی
اندیشه امام خمینی وحدت جهان اسلام بود
  • اندیشه امام خمینی، تکیه بر وحدت امت اسلامی است

امام خمینی که حامی و صدای رسانی امت اسلامی بود، روایتش روایت اسلام بود و عملش، عمل به دستورات قرآن. او دستورات خدا را اطاعت کرد و انقلاب را به پیروزی رساند. انقلابی که جهانی شد و کشورهای زیادی با الگوگیری از آن، توانستند آزادی خود را بدست بیاورند. امروز که جهان اسلام درگیر بحران های مختلفی است، اگر وحدت اسلامی به وجود بیاید و اندیشه های امام خمینی الگو قرار بگیرد، قطعا راه نجات همین وحدت است. امریکا و رژیم صهیونیستی وقتی به جنایات شان شدت می بخشند که جهان اسلام دچار اختلاف است و اگر این اختلاف وجود نداشته باشد، این اشغالگران هیچ کاری نمی توانند.

امام خمینی سخن زیبایی در مورد فلسطین و جنایات اسرائیل دارد و می گوید: برای من یک مطلب به شکل معماست و آن این است که همۀ دوَل اسلامی و ملت‌ های اسلام می ‌دانند که این درد چیست، می ‌دانند که دستهای اجانب در بین است که اینها را متفرق بکند، می ‌بینند که با این تفرقه ‌ها ضعف و نابودی نصیب آنها می ‌شود، می ‌بینند که یک دولت پوشالی اسرائیل در مقابل مسلمین ایستاده که اگر مسلمین مجتمع بودند، هرکدام یک سطل آب به اسرائیل می‌ ریختند او را سیل می برد مع ذلک در مقابل او زبون هستند.

الیاس احمدی

لینک کوتاه:​ https://tahlilroz.com/?p=5938

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات