جستجو
Close this search box.

تبادل پیمانکار امریکایی با بشر نورزی و بازی کثیف پشت پرده ی امریکا

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print

در جنگ جهانی دوم وقتی که نازی­ها پسر استالین را اسیر نمودند، در خواست تبادله­ی آن را با یک افسر اس اس کردند. استالین با حوصله مندی و خونسردی، در جواب آنها گفته بود که هیچ عاقلی یک افسر را با پولیسِ ساده عوض نمی کند. داستان تبادل مارک فریرکس پیمانکار آمریکایی با حاجی بشر نورزی، بین آمریکا و طالبان نیز کم ­و بیش مثل داستان اسارت فرزند استالین است. مارک فریرکس، هرچند که یک جاسوس و یک کهنه سرباز آمریکایی بود، ولی در هر صورت یک اینجینر و یک پیمانکار ساده است که تحت هیچ شرایطی به پای اوصاف و امتیازاتِ حاجی بشر نورزی نمی رسد.

لابد همه خوانده و شنیده اند که نورزی در جمع آوری سلاح­ و به ویژه «موشک­های استینگز»، خدماتی درد بخوری را برای آمریکایی­ها نمود و همچنان سالهای متمادی به عنوان یکی از مهره ­های فعال سازمانهای استخباراتی آمریکا در افغانستان فعالیت داشت.

از طرف دیگر حاجی بشر نورزی یک قاچاقچی حرفه­ ایی است که برای خودش یک دولت مستقل در سایه داشت و گمان می رود که امپراطوری ­اش همچنان پا برجا باشد ویا دست کم اینک به زودی احیا خواهد شد. کسی که تجارت مواد مخدر را در عصر تکنالوژی به راحتی انجام میدهد و علی الرغم سخت گیری­های فوق العاده ای مرزی محموله ­های تریاک را از بنادر متعدد عبور می دهد و موفقانه به مقصد می رساند، هرگز با یک کهنه سرباز و یک اینجینر ساده قابل قیاس نیست.

باتوجه به آنچه که گفته شد، بعید به نظر می رسد که آمریکا چنین گنجینه­ای نایاب را با یک اینجینر و حتی یک پولیس نیروی دریایی تبادله کند. بناءً گمان می­رود که آزادی نورزی بر اساس یک برنامه طراحِی شده که هرچه است متاسفانه خطرناک و کثیف است، خواهد بود.

بشر نورزی
بشر نورزی
  • ماموریت­های احتمالی

1.تسهیلِ روابط

باتوجه به اینکه نورزی ید طولا در تامین روابط طالبان با کشورهای بیرونی دارد، ممکن است ایشان در نقش یک مشاور خوب، روابط طالبان را به تاکتیک­­های هالیودی و منحصر به فرد خودش با کشور‌هایی که تلاش دارند از گاو شیری افغانستان تحت حاکمیت طالبان نفع ببرند، تامین کند. نورزی در گذشته نیز مهارت و تخصص اش را در این راه به اثبات رسانیده است و افزون بر تامین مخارج مالی طالبان، روابط تنگاتنگِ آنان را با کشورهای مغرض تامین نموده است.

  1. تامین مشروعیت

در شرایطی که امارت اسلامی رنجِ عظیمی را بخاطر عدم مشروعیت داخلی و خارجی، متحمل می شود، لازم است تا یک ناجی این وضعیت را تغییر دهد و از فروپاشی دوباره ­ای طالبان جلوگیری کند. از این­رو حاجی بشر نورزی با مهارت­ها و نفوذ سیاسی ـ سنتی که در میان بقایی پیشین طالبان دارد، بهترین گزینه است. زیرا وی با توجه به نفوذی که دارد می تواند چهره­ای جدید از طالبان ترسیم کند و این گروه لجوج و خشونت پرور و خالی از اوصاف مدنیت را تلطیف و از حالت خوفناکی در بیاورد. از طرف دیگر، به دلیل اینکه بشر نورزی یک قاچاقچی دائم الخمر و فارغ از هر نوع اعتقادات دینی و اسلامی است، از تامین کثیف ترین روابط با کثیف ترین سازمانها، دولت­ها و گروه­ها، هیچ اباء و اکراهی ندارد و می­تواند تن به هر نوع معامله بدهد.

  1. رهبری پشت پرده

ملاهبت الله در طول بیش از یکسال هیچ پیشرفتی در تامین مشروعیت داخلی و خارجی، ایجاد روابط مناسب با کشورهای بیرونی، مدیریت داخلی، جلوگیری از نارضایتی ­های گسترده­ ی درونی و تحکیم و ثبات نظام طالبانی نداشته است. از این­رو حاجی بشر نورزی ممکن است، رهبری پشت پرده ­ی این گروه را عهده دار شود. هرچند ممکن است این تغییرات رسانه ­ای نشود و صفت «رهبری» تا مدت ها همچنان در مالکیت ملاهبت الله قرار داشته باشد، ولی تصامیم  اصلی توسط نورزی اتخاذگردد و وی همچنان از سایه اعمال نفوذ نماید و قدرت را انحصارا به دست گیرد. اگر یکی از ماموریت­های بشر نورزی گرفتن سکان رهبری امارت اسلامی باشد، بدون شک طالبان تغییر می کند و چهره­ای دلخواه آمریکا و غرب را به خود میگیرد. ولی از یاد نبریم که ماهیت طالبان همچنان لایتغیر است. حتی ممکن است در این صورت، طالبان به کارهای شان، آزادانه تر ادامه دهند.

بشر نورزی
استقبال گرم مقامات طالبان از بشر نورزی
  • سناریوهای احتمالی

  1. رونق تجارت مواد مخدر

نورزی یک قاچاقچی است که دلبستگی و وابستگی ویژه ای به تجارت مواد مخدر دارد. از طرف دیگر یکی از راه های تامین هزینه های مالی طالبان نیز به این تجارت وابسته است. از این رو بدون تردید آزادی نورزی مساوی با افزایش و رونق تجارت مواد مخدر در منطقه و حتی جهان است. نورزی با سابقۀ طولانی در تجارت مواد مخدر و همچنان مدیریت بی نظیری که در این تجارت کثیف دارد، می­تواند سود و در آمد از این تجارت را چند برابر نماید که می­تواند امارت اسلامی طالبان را در هر شرایطی سر پا نگهدارد.

بشر نورزی
بشر نورزی و رونق مواد مخدر افغانستان
  1. تامین هزینه های مالی گروه های تروریستی در منطقه

پیروزی طالبان در افغانستان فرصتِ مناسبی برای تمام گروه های هراس افگن و تروریستی در جهان و منطقه بود. مطابق گزارش­ها و اسناد معتبر، گروه­ها تروریستی متعددی در افغانستان در حال حاضر فعالیت دارند. از این­رو بشر نورزی علاوه بر افزایش تجارت مواد مخدر؛ با مهارت خاص به پولشویی، چاپ دالرهای جعلی و قاچاق معادن و آثار عتیقه دست خواهد یازید و از این راه هزینه های مالی گروه های تروریستی فعال در افغانستان را نیز به عهده خواهد گرفت و همانطور که گفته شد، امپراطوری سایه­ گونه اش را در منطقه گسترش خواهد داد. شرایط و وضعیت فعلی بهشتی برای فعالیت­های افراد امثال نورزی است. او می تواند از تجارت پرسود فروش اسلحه و تجهیزات نظامی، تمویل مالی شبکه‌های تروریستی فعال در افغانستان و منطقه، ایجاد کانال‌های فعال و غیر قابل انقطاع برای موفقیت تروریسم در منطقه و رونق‌بخشی روند تقویت و تجهیز تروریسم را داشته باشد.

  1. آشی که برای روسیه و ایران خواهد پخت

بشر نورزی که با این سابقه در نیویارک گرفتار و در محکۀ آمریکایی به حبس ابد محکوم می­شود و در نهایت با یک اینجینر و حتی یک پولیس عضوی نیروی دریایی آزاد می گردد، دلیل محکم است تا آگاهان و مسئولین امنیتی ـ نظامی منطقه، تحت هیچ شرایطی نباید این مهره را دست کم بگیرند. زیرا به نظر می رسد که یکی از ماموریت­های اصلی وی این بار تنها افغانستان نه، بلکه جغرافیای وسیعی از آسیای مرکزی و جنوب آسیا را که با خطر روز‌افزون گسترش تروریسم بین‌المللی مواجه است، در بر خواهد گرفت. وی وظیفه دارد تا راه‌های اتصال مالی و ایجاد شبکه‌های وسیعی از تمویل تروریسم در منطقه را تسهیل کند.

بشر نورزی طی ماه­های آینده، پس از سروسامان دادنِ نیروها و طراحی برنامه هایش، در قدم نخست تجارت و قاچاق  مواد مخدر را تسهیل خواهد کرد و بدون تردید بخاطر روند سریع انتقال محموله­های مواد مخدر از مسیر ایران، ترکیه و سپس اروپا اقدام می نماید. باتوجه به وضعیت مرزهای ایران با افغانستان، انتقال مواد مخدر از افغانستان به ایران و سپس به ترکیه به آسانی انجام می­شود و از آن طرف با توجه به راه­ها و مسیرهای قاچاقی که بین اروپا و ترکیه وجود دارند، به نظر می رسد که سلطان مواد مخدر با مشکلاتی قابل توجه و عمده مواجه نگردد.

مسیرِ بعدی را که نورزی در سر می ­پروراند احتمالا، کشورهای آسیایی مرکزی سپس روسیه و در نهایت اروپا و آمریکا خواهد بود. از این رو در اقدام بعدی محموله های مواد مخدر حاجی بشر از کشورهای آسیای میانه، روسیه عبور کرده و از اروپا و آمریکا سر در می ­آورند و در این دو مسیر، ایران و روسیه را با مشکلات متعدد و چالش­های فراوانی رو به رو خواهد ساخت.

باتوجه به آنچه که گفته شد، تبادله ­ی حاجی بشر نورزی با مارک فریرکس، پوششی است برای اجرای سناریوها و پروژه هایی که سازمان سیا و پنتاگون طراحی کرده اند و در حال راه اندازی یک بازی کثیف در خاورمیانه و منطقه استند.

بشر نورزی
بشر نورزی
لینک کوتاه:​ https://tahlilroz.com/?p=806

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات