جستجو
Close this search box.

قدس؛ سند پیوند مسلمانان جهان

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print

بیت‌المقدس همان‌طور که از نامش پیداست، خانه مقدس و امن و قبله نخست مسلمانان جهان است که رهروان دین مبین اسلام رو به این خانه مقدس، با خدایی که جز او خدایی نیست، درب دل باز کرده و راز و نیاز می‌کردند.

قدس سال‌هاست از جایگاه ویژه‌ای بین مسلمانان و سایر ادیان آسمانی برخوردار است. اهمیت بیت‌المقدس در بین مسلمانان از آنجاییست که قبله اول و محل سکونت پیامبران اللهی بوده که در نقطه نقطه آن پیامبری نمازخوانده و چه اهمیتی بالاتر از اینکه رسول الله (ص) در باره بیت‌المقدس می فرماید: نماز در این خانه، مانند هزار نماز در نقاط دیگر است.

قدس
قدس جایگاه ویژه ای بین مسلمانان دارد.
  • قدس؛ مرکز پیوند مسلمانان جهان

بیت‌المقدس همانطور که گفته شد از جایگاه ویژه و مهمی در نزد مسلمانان جهان برخوردار است، زیرا اولین قبله، دومین مسجد اسلام و سومین حرم شریف می‌باشد و نیز طبق روایات حضرت رسول خدا (ص) تا هفده ماه بعد از هجرت به مدینه به سوی مسجدالاقصی نماز می‌خواندند.

همانطور که حضرت محمد مصطفی (ص) در ادیان آسمانی جایگاه ویژه‌ای دارد و به‌نام پیامبر وحدت و… شناخته می‌شود، بیت‌المقدس نیز از جهات مختلف پیونددهنده مسلمانان جهان و دیگر ادیان است.

قدس از آنجایی که سال‌ها تحت اشغال مستکبران قرار داشته و حالا هم رژیم غاصب اسرائیل آنرا اشغال کرده، بیشتر از پیش مسلمانان را همصدا کرده تا برای آزادی این خانه امن الهی دست به یکی کنند، زیرا اکنون غرب و صهیونیزم با اشغال این مکان مقدس، در تقابل با اسلام قرار گرفته که همین مورد سبب شده همه ساله مسلمانان جهان در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان یکصدا شوند و به‌نام روز قدس، آزادی بیت‌المقدس را فریاد کنند.

قدس
روز قدس، روز فریاد آزادی مسلمانان جهان
  • آیا قدس به افغانستان ربط دارد؟

یکی از حرف‌هایی که در روز قدس از سوی برخی از چهره‌های به‌ظاهر روشن فکر افغان در خصوص این روز مطرح شده، اینست که افغانستان را چه به قدس؟ خود افغان‌ها هزاران مشکل دارند و هر روز قربانی می‌شوند، پس ما را به قدس غرضی نیست.

هرچند تعدادی این حرف‌ها را ندانسته بیان می‌کنند، ولی تعدادی هم هستند که از بابت این حرف‌ها جیب‌خرچی دریافت می‌کنند. اگر نگاه کلی به موضوع داشته باشیم، 99 درصد مردم افغانستان مسلمان هستند و وقتی اسلام برای این مردم و این کشور اهمیت دارد، یقینا قدس نیز ربط به این مردم و این کشور دارد که امروز در زیر ستم غرب و صهیونیزم قرار گرفته و نیاز است همه مسلمانان در هر جای این کره خاکی برای آزادی قدس از کوچک‌ترین ابزاری استفاده کنند.

از ابعاد دیگر وقتی به قضایا می‌نگریم، افغانستان و فلسطین شباهت‌های زیادی دارند و مانند یک روح در دو جسم هستند. فلسطین تحت اشغال رژیم سفاک اسرائیل قرار دارد و افغانستان هم طی دو دهه گذشته تحت اشغال امریکا قرار داشت که آمده بود امنیت را برای این کشور به ارمغان بیاورد، ولی وقتی قدم منحوسش وارد این جغرافیا شد، نه تنها امنیت برقرار نشد، بلکه تروریسم تقویت گردید و هزاران افغان قربانی این اشغال شدند.

اشغال امریکایی تمام زیرساخت‌ها و دارایی افغانستان را به یغما برد و یقینا فرار امریکا در سال 2021 نعمت بزرگی بود که همه طرف‌ها باید شکرگزار آن باشند و بهترین فرصت است تا افغان‌ها کشور را بسازند و دیگر زمینه آنرا فراهم نکنند تا اجنبی مثل امریکا که در طول تاریخ فقط جنایت بلد بوده، بار دیگر این کشور را اشغال نماید.

همصدایی مردم افغانستان در روز قدس با مردم مظللوم فلسطین، با وجود هزاران مشکلی که خود دارند، نشان‌دهنده پیوند قلبی بین دو ملت است که می‌خواهند آزادی را ببینند و اولین قبله خود را آزاد نمایند. این مسئله نه‌تنها برای افغان‌ها، بلکه برای کل مسلمانان جهان ربط دارد و باید برای آزادی خانه امن اللهی همصدا شوند.

قدس
قدس نه تنها به افغانستان، بلکه به همه مسلمانان جهان ربط دارد.
  • قدس آزاد می‌شود؟

اگرچه امروز پیکر قدس زخمی است و استکبار ظلم بسیاری بر آن روا داشته، ولی تحولات اخیری که رونما شده، به‌خوبی نشان می‌دهد که آزادی نزدیک است. در چند روز گذشته که نیروهای اشغالگر اسرائیل به نمازگزاران در مسجدالاقصی حمله کردند، از جانبی مقاومت و واکنش جانانه فلسطینی‌ها و از جانب دیگر موج واکنش جهانی مسلمانان و کشورهای اسلامی، نتانیاهو را مجبور کرد که عقب‌نشینی کند و دستور داد که تا پایان ماه مبارک رمضان یهودیان حق ورود به مسجدالاقصی را ندارند.

به‌عنوان یک جوان مسلمان می‌گوییم که هیچ‌گاهی به اندازه امسال، موج واکنش در برابر حمله وحشی‌های اسرائیلی به فلسطینی‌ها را از سوی مسلمانان جهان شاهد نبودیم و این همصدایی که به وجود آمده، نشان می‌دهد که آزادی قدس نزدیک است و غربی‌ها به‌شدت در هراس هستند و حتا در تحولات منطقه‌ای و جهانی شکست‌های سختی خورده‌اند که خود شاهد آن هستید.

قدس
با همصدایی مسلمانان، آزادی قدس نزدیک است.
  • گپ آخر

در 20 سال حضور نیروهای خارجی در راس امریکا در افغانستان، خیلی از ارزش‌های ما را گرفتند و خیلی از ارزش‌های ما را تلاش کردند بگیرند، ولی نتوانستند. همین طور در مسئله قدس به وضوح شاهد بودیم که غربی‌ها تلاش می‌کردند این موضوع را بی‌اهمیت جلوه دهند و حتا رسانه‌های مثل بی‌بی‌سی کوچک‌ترین خبری از راهپیمایی میلیونی روز جهانی قدس منتشر نمی‌کردند.

قدس عزت مسلمانان است و همه مسئولیت داریم تا با هر ابزاری برای آزادی بیت‌المقدس تلاش کنیم. افغانستانی یا پاکستانی یا ایرانی یا بحرینی و… ندارد، بلکه مسئولیت همه مسلمانان جهان است.

آرزوی قلبی‌ام همین بس که در آینده نزدیک قبله اول مسلمانان آزاد شود و رژیم سفاک و ظالم اسرائیل با دار و دسته غربی‌اش نابود گردد.

 

الیاس احمدی، کارشناس افغانستانی

لینک کوتاه:​ https://tahlilroz.com/?p=2112

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات