جستجو
Close this search box.

استکبار ستیزان، یارانِ از برادر، برادرتر!

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print

تاریخ گواه وجود دولت هایی استکباری است که برای رسیدن به منافع خود دست به هر نوع جنایتی زده اند،  و همچنین انسان هایی که برای آزادی جنگیده اند. از جملۀ این کشورهای جنایتکار امریکا است که در پوشش حقوق بشر، آزادی، امنیت انسانی و با شعار های واهی انسان دوستانه، جنایت‌های فجیعی را در تاریخ کشورهای جهان ثبت کرده‌اند. و از جمله شخصیت های ضداستکبار می توان از احمد شاه مسعود افغانستان، و سردار سلیمانی ایران نام برد!

جنایت های امریکا بیشمار است و بعنوان نمونه نسل‌کشی 100 میلیون سرخ پوست آمریکایی، جنایت های جنگی امریکا و بمباران در “درسدن”، فاجعه هیروشیما و ناکازاکی، قتل‌عام 3 میلیون ویتنامی و کشتار مردم در افغانستان و عراق از جمله جنایت‌هایی است که در کارنامه امریکا ثبت شده است.

در این میان افغانستان عزیزمان از کشورهایی است که سالها قربانیِ سیاست های خودخواهانه امریکا بوده که پیامدهای جنایات امریکا در افغانستان، پس از گذشت بیش از یک سال از خروج تحقیرآمیز این کشور از افغانستان هنوز مشهود است.

  • احمدشاه مسعود، چهره محبوب و مبارز افغانستان

احمدشاه مسعود از چهره های محبوب افغانستان است و مبارزات شجاعانه او در جنگ با روسها و پس از آن در برابر پاکستانيها سبب شد قهرمان ملی افغانستان لقب گیرد. احمد شاه مسعود زمانیکه برای بيرون راندن اشغالگران روس اسلحه برداشت و وارد ميدان نبرد شد، چنان قهرمانانه مبارزه کرد که آنها را وادار به عقب نشینی از پنجشیر کرد. شخصيت احمد شاه مسعود نزد مردم و دولت های کشورهای دیگر نیز شناخته شده است.

شخصیت محبوب و ضد استکبار و اشغالگری احمد شاه مسعود، در کنار نزدیکی او به ایران بعنوان مانعی برای اجرای طرحهای شوم امریکا در افغانستان شناخته می شد و شاید به همین دلیل بود که او کمی پیش از حمله امریکا به افغانستان ترور شد. او همواره مخالف حضور پایگاه های نظامی خارجی در افغانستان بود و می توان گفت حذف او در راستای عملی ساختن برنامه‌های نظامی ايالات متحده در منطقه و افغانستان بود. گویی که امریکایی ها با شناخت از شخصیت شجاع و جسور او و سابقۀ او در مقابله با تروریست ها و اشغالگران، زمینۀ ترور او را فراهم کردند.

سردار سلیمانی
احمد شاه مسعود، چهره شاخص مقاومت افغانستان
  • حذف مبارزان ضد استکبار، کار روتین اشغالگران

اشغال گرانی چون امریکا که توان مقابله با انسان های مبارز و صلح طلب را ندارند، به راحت ترین و بزدلانه ترین راه حل یعنی ترور و حذف متوسل می شوند.

از دیگر مبارزان ضد استکبار که تلاش فراوانی در مبارزه با تروریزم در منطقه داشت و در این راه موفقیت های فراوانی بدست آورده بود، دگرجنرال ایرانی، شهید حاج قاسم سلیمانی بود. شخصی که ارتباط نزدیکی با احمد شاه مسعود نیز داشت و امروزه کمتر کسی را در افغانستان می توان یافت که از این سردار شهید و کمک های او به افغانستان اطلاعی نداشته باشد.

در زمان حضور روس ها در منطقه و مقاومت و جهاد مردم علیه ارتش سرخ، شهید سلیمانی و همراهانش، در حمایت از جهاد مردم افغانستان حضور پررنگی داشتند. جمهوری اسلامی ایران و شهید سلمیانی با احمدشاه مسعود و سایر رهبران جهادی دیدارها و ارتباطات خوبی داشتند.

سردار سلیمانی
سردار سلیمانی، همواره ارتباط خوبی با افغانستان و رهبران جهادی آن داشت
  • سردار سلیمانی، شهید اسلام

جهان اسلام حد و مرز ندارد و شهادت یک سردار اسلام، جهان اسلام را به واکنش وا می دارد. ماه جدی سال 98 شمسی بود که حاج قاسم به دستور مستقیم دانلد ترامپ رئیس جمهور وقت امریکا به شهادت رسید.

سردار سلیمانی شخصیتی فراملی و استکبار ستیز بود. او شناخت دقیقی از افغانستان نیز داشت و در انسجام و وحدت گروه های شیعه افغانستان بعد از فروپاشی دولت کمونیستی نقش موفقیت آمیزی داشت. او حتی نزد رهبران سیاسی اهل سنت افغانستان نیز شخصیتی قابل احترام بود.

حاج قاسم سلیمانی یک شخصیت آگاه و دلسوز اسلام و مسلمین بود و توجه ویژه ای نیز به افغانستان داشت. امیر محمد اسماعیل خان رهبر مقاومت در غرب افغانستان در مورد سردار شهید حاج قاسم سلیمانی می گوید: “شهید سلیمانی انسان بسیار خوش‌خوی و بسیار متدینی بود که می‌توانست توجه هم‌فکران خود را جلب کند. شهید سلیمانی توجه جدی در قسمت بازسازی مخصوصا غرب افغانستان داشت. مسئله انتقال برق ایران از مسیر تایباد و تربت به هرات با همکاری شخص سلیمانی بود که کار آن شروع شد و مردم شهر هرات صاحب برق شدند. شهید سلیمانی با علاقه زیادی به ما یادآوری کرد که ما نه تنها در بازسازی سرک، بلکه در دیگر موارد نیز با شما همکاری می‌کنیم و پس از آن کار آسفالت سرک اسلام قلعه شروع شد که امروز یکی از بهترین جاده‌های آسفالت در افغانستان است‌.”

  • سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و فعالیت های ضد داعش در منطقه

این نکته بر همگان واضح است که داعش با چراغ سبز امریکا به وجود آمد و اگر همراهی و حمایت های امریکا نبود، داعش نمی توانست به منطقه نفوذ کند. بدیهی است که ایران از جمله کشورهای منطقه است که همواره در خط مقدم مبارزه با داعش فعالیت کرده است. سردار سلیمانی نیز از بزرگترین فرماندهان ایرانی در این جبهه بوده است.

اشاره به تیتر نشریه نیوزویک در نسخه بین المللی در دسمبر 2014 خالی از لطف نیست که با چاپ عکس بزرگی از سردار سلیمانی نوشت: “اول با امریکا می جنگید، اکنون داعش را در هم می کوبد!”

سردار سلیمانی
تیتر نشریه نیوزویک در مورد سردار سلیمانی

سردار سلیمانی نقش بسیار مهمی در سرکوب کردن داعش در سوریه داشت. شیعیان افغانستان در جبهه فاطمیون نیز بزرگترین نقش را در مهار داعش در سوریه داشتند و اگر جان فشانی های آنها نبود، بدون شک افغانستان بیشترین ضرر را از حضور داعش در منطقه می دید و چه بسا اکنون افغانستان بزرگترین پایگاه داعش در منطقه می بود. بدون شک امریکایی ها به نقش مهم سردار سلیمانی واقف بودند و برای جلوگیری از کسی که در برابر سلطه‌جویی ها و سیاست‌های استکباری شان در منطقه ایستادگی می‌کرد، تاب تحمل او را نداشتند و در نتیجه در اقدامی ناجوانمردانه این فرمانده حامی مظلومان منطقه را به شهادت رساندند.

  • واکنش های شخصیت های افغان به شهادت سردار سلیمانی

شهادت سردار سلیمانی واکنش های جالب توجهی را از جمله در میان شخصیت های افغان در پی داشت. محمد محقق رهبر حزب وحدت مردم افغانستان در دوران جمهوریت گفت: “وجود سردار سليمانى به عنوان يك عنصر اعتدالگرا براى نهضت جهانى اسلام در مقابله با تروريزم بين المللى و افراط گرايى، القاعده و داعش غنيمتی بزرگ بود و شهادت ايشان بدون شك ضايعه ای جبران ناپذير است، خداوند او را رحمت كند و در جوار رضوان خودش پذيرا گردد.”

امیر محمد اسماعیل خان رهبر جهادی نیز در پی شهادت قاسم سلیمانی گفت: “سردار شهید در طول دوران جهاد و مقاومت مردم افغانستان، در برابر تهاجمات گوناگون به خصوص اشغال کشور توسط اتحاد شوروی، همواره از مبارزان و مجاهدان کشور ما حمایت به عمل آورده و از بذل هیچ تلاشی دریغ نکرد.”

حزب اسلامی متحد افغانستان به رهبری وحیدالله سباوون نیز ترور قاسم سلیمانی را محکوم کرد. حزب اسلامی گفت بدون شک شهید حاج قاسم سلیمانی نمونه‌ی بارزی از مخلصین اسلام بود که عمر خویش  را در راه خدا گذرانید و بر سر عهدی که با خدا بسته بود صادقانه ایستاد. سباوون تأکید کرد که راه و مبارزه او در مقابله با طواغیت متوقف نخواهد شد و وارثین بی شماری در تقویت این صف کمر همت خواهند بست.

عبدالغنی کاظمی رهبر حزب حرکت اسلامی افغانستان نیز گفت شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی باعث تأسف ما گردید. او گفت که سردار سلیمانی در دوران جهاد و مقاومت مردم افغانستان، حمایت های همه جانبه شان را به مجاهدین و مردم افغانستان انجام داد و از هیچ نوع تلاش و همکاری دریغ نکرد.

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین کشور نیز حمله تروریستی به موتر حامل سردار سلیمانی را محکوم کرد و شهید سلیمانی را شخصیت با وقار و خواستار صلح و ثبات در افغانستان توصیف کرد. کرزی همچنان گفت: “جمهوری اسلامی ایران با وجود حضور نظامی ایالات متحده امریکا در افغانستان با کشور ما روابط حسنه داشته و در امر باز‌سازی کشور ما همکاری صمیمانه داشته است.”

  • انسان های ظلم ستیز، محبوب مظلومین جهان

در پیوند و دوستی دیرینه ایران و افغانستان، دو شهید مبارز و ضد استکبار، یعنی احمد شاه مسعود و سردار شهید حاج قاسم سلیمانی شخصیت های جالب توجهی هستند. بدون شک یکی از اتفاقات و اثرات مهم شهادت سردار سلیمانی خروج تحقیرآمیز و ننگین اشغالگران از افغانستان بود. خروج  نظامیان غربی از افغانستان برای وابستگان کاخ سفید در منطقه این پیام را داشت که هرگز نمی‌توان به حمایت و پشتیبانی این به ظاهر ابر قدرت اعتماد کرد. ابر قدرتی که صدای عدالت خواهی آن طبلی تو خالی است. مانند اعتراف اشرف غنی که اعلام کرد، یکی از اشتباهاتش اعتماد به امریکا و شرکای بین‌المللی بود!

اینکه در جهان اسلام و همینطور افغانستان سالگرد شهادت سردار سلیمانی را تکریم می کنند موید این مطلب است که اسلام حد و مرز ندارد و استکبار ستیزی و حمایت از مظلوم جایگاه خاصی نزد کشورهای مسلمان از جمله مردم افغانستان دارد. با وجود تبلیغات منفی، هر فرد افغان که طعم ظلم را طی این سالها چشیده است، نمی تواند چشم خود را بر اقدامات ضد تروریستی و ضد استکباری شخصیت های مبارزی چون احمد شاه مسعود و سردار سلیمانی ببندد.

سردار سلیمانی
سردار سلیمانی، شخصیتی فراملی و استکبار ستیز بود که جهان اسلام سالگرد شهادت وی را تکریم می کند

جهان اسلام به چنین شخصیت هایی نیاز دارد و منش آنها باید راهنمای جبهه های مبارزه با تروریزم و ظلم ستیزی باشد.

 

حسن سیاف، تحلیلگر سیاسی افغانستانی

لینک کوتاه:​ https://tahlilroz.com/?p=1564

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات