جستجو
Close this search box.

نگاهی به رفتار پولیس ترکیه و اروپا با مهاجران افغانستان

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print

نگاهی به رفتار پولیس ترکیه و اروپا با مهاجران افغانستان

اروپائیان مدعی اند آنها مهد تمدن بشریت است. حقوق بشر، حقوق زنها، حقوق اقلیت­ها، حقوق کودکان، حقوق مهاجرین و ده­ها نوع حقوق دیگر از جمله افتخاراتی اروپایی ­ها استند که طی سالهای متمادی از طریق همین موارد برای جهانیان فخر فروخته اند و به جهانیان منت گذاشته اند. از طرف دیگر ترکیه نیز به دنبال اروپا ادعای توسعه و پیشرفت و تامین حقوق بشر و ارزش­های انسانی را دارد.

اروپا، آمریکا و دیگر کشورهای عضوی بلوک غرب در حوزه ­ای ادعا و تبلیغات رسانه­ ی مبنی بر دفاع از حقوق بشر، همیشه در صدرمجالس نشسته اند و در رابطه به ارزش­های حقوقی و کرامت انسانی آنها تعیین تکلیف نموده اند. با این وجود اما؛ در حوزه ­ی عمل و پراکتیک در دوران جدید که وسایل جمعی و ارتباطی گسترش یافته اند و امکان بررسی وضعیت­ واقعی و عینی  فراهم گردیده است، مشاهده می شود که آن­ها بر خلاف ادعاها و تبلیغات شان، هیچ بوی از انسانیت نبرده اند و رفتار آن­ها با انسان­ها به ویژه با مهاجرین خالی از هر نوع اوصاف انسانی، اخلاقی و حقوقی اند.

باتوجه به رفتار غیر انسانی و غیر اخلاقی نظامیان ترکیه و اروپا با مهاجرین، در این نوشته تلاش می گردد تا به نمونه ­ی های از رفتارهای غیر انسانی ترکیه و اروپائیان با مهاجرین پرداخته شود و میزان اختلاف «حرف تا عمل»، ترکیه و اروپا در مسئله­ی مهاجرین تبین گردد.

  • رفتار پولیس ترکیه با مهاجران افغانستان

کتک کاری، لت و کوب، تحقیر و توهین، شکستن دست ­وپا و حتی تیر اندازی مستقیم از جلمه رفتارهای معمول پولیس ترکیه با مهاجران افغانستان اند. عکس­ها و ویدیوهایی که از رفتار پولیس ترکیه با مهاجرین افغان منتشر شده اند، نشان می ­دهند که در آنجا ازکرامت انسانی و حقوق بشر و از این دست مسائل که در رسانه ­ها از آنها سخن گفته می­شود، خبری نیست.

تجاوز به زنان و کودکان و حمله ای وحشیانه و بی رحمانه به حیات برهنه ­ی مهاجرین از سوی پولیس ترکیه، چنان خشن و بی رحمانه است که آدمی به صرف که انسان است، انتظار چنین رفتاری را از آنان را ندارند. اما پولیس ترکیه بر خلاف همه­ ی شئون انسانی و اسلامی، به زنان تجاوز و از کودکان سوء استفاده­ی جسنی می کنند و مهاجرین را به زنجیر می­ بندند و با آنها مانند وحوش رفتار می ­کنند.

اینکه ترکیه از منظر قانونی به چه میزان برای پولیس اختیار داده اند، مسئله­ ی دیگری است، اما اینکه پولیس ترکیه به عنوان «انسان» با دست خودش می ­تواند با شکنجه و تعذیب اقدام به شکستن و کشیدن ناخن­های مهاجرین کنند، یک مسئله­ ی کاملا خارج از تصور آدمی است. زیرا همانطور که گفته شد، آدمی صرف بخاطر اینکه انسان است نمی ­تواند به این میزان وحشی و خالی از وجدان بشری باشد.

این در حالی است که علی ­الرغم تصاویر، ویدیوها و اسناد معتبر مبنی بر رفتار غیر انسانی پولیس ترکیه با مهاجرین افغان، اما سازمان­ها و دولت های مدافع حقوق بشر در قبال ترکیه هیچ کاری نکرده اند و نمی ­کنند. زیرا ترکیه با شکستن و کشتنِ مهاجران افغانستان، مسیر عبور آنها به اروپا و دیگر کشورهای غربی را مسدود کرده اند و به همین دلیل رفتارهای غیر انسانی پولیس ترکیه هرچه هم که باشند، بازهم در راستای منافع آنهاست و بنابراین لازم نیست که برای ترکیه مانند دیگر کشورها از حقوق بشر و ارزشهای انسانی موعظه کنند.

مهاجران افغانستان
ترکیه با مهاجران افغانستان رفتار غیر انسانی دارد
  • رفتار پولیس یونان و اروپا با مهاجران افغانستان

پس از ترکیه مقصد بعدی مهاجرین یونان است. زیرا آنها از طریق ترکیه به یونان و سپس به کشورهای اروپایی می ­روند. مهاجرینی که از تیغ جلادان ترکیه جان سالم به ­در می برند و به یونان می­ رسند، آنگاه نوبت پولیس یونان است تا نشان دهند که به چه میزان وحشی و خالی از هر نوع اوصاف انسانی است.

وقتی که پولیس یونان بیشتر از 40 انسان مهاجر را لخت و برهنه می­ کنند و پس از ضرب و شتم و شکنجه و تعذیب آنها را در صحرا و جنگل، رها می­ کنند، کافیست تا میزان انسانیت پولیس یونان را حدس بزنیم. زیرا شکنجه و برهنه کردن مهاجرین کم­ترین رفتار زشتی است که از سوی پولیس یونان با مهاجرین صورت می گیرند.

نگاهی به رفتار پولیس یونان با مهاجرین، این حقیقت را ثابت می­ کنند که اروپائیان فقط در روی کاغذ و صفحات تلویزیون­ها بلدند که از انسانیت و ارزشهای انسانی سخن گویند، آنها در عمل به راحتی می­ توانند مهاجرین بی پناه را به زنجیر بکشند و یا به دریا بیاندازند. افزون بر رفتارهای غیر انسانی پولیس یونان و اروپا با مهاجرین، هریک از جوامع کشورهای اروپایی و غربی به شدت نگاهی نژاد پرستانه به مهاجرین دارند و این رفتار پست و کثیف نژاد پرستانه ­ی اروپائیان در رفتار دوگانه­ ی آنها در قبال مهاجرین اوکراین و افغانستان به همگان هویدا گردیدند.

باتوجه به آنچه که گفته شد و با در نظر داشت رفتارهای غیر انسانی پولیس ترکیه و اروپا در قبال مهاجرین افغانستان، اینک می ­توان گفت که مسئولین و حاکمان کنونی افغانستان، بایستی به این درک واقعی رسیده باشند که مهاجرین حقارت­ها و شکنجه­ های آنها را می دانند، اما بازهم اقدام به مهاجرت می ­نمایند، زیرا وضعیت حاکم در افغانستان به گونه ­ی است که حتی آنها حاضرند تن به حقارت و شکنجه بدهند ولی در کشور خود شان نمی توانند زندگی آرام داشته باشند، پس مسئولیت شماست که حداقل از رنج­ها و آلام روز مره­ی افغان­ها بکاهید تا دست کم وضعیت بهتر از شکنجه و حقارت نظامیان ترکی و اروپایی باشند که آنها بتواند در کشور خودشان زندگی کنند.

 

شکریه احمدی

لینک کوتاه:​ https://tahlilroz.com/?p=4300

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات